SON DAKİKA

My Blog

Gölet projesine devam kararı çıktı

Gölet projesine devam kararı çıktı
Bu haber 06 Haziran 2017 - 6:00 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

Çevrecilerin karşı çıktığı yapılaşma için daha önce yürütmeyi durdurma kararı çıkmış ve inşaat çalışmaları durmuştu. Bahçeşehir Gölet Projesi hakkında daha önceden alınan yürütmeyi durdurma kararı, İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından durdurularak projenin devamına karar verildi. Böylece gölet çevresine yapılacak ticari birimlerin inşaat çalışmasının önü açıldı. Başakşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer veildi: “Mülkiyeti Başakşehir Belediyesi’ne ait olan 13 bin 500 metrekarelik alanda başlatılan rekreasyon ve dere ıslahı projesi çalışmalarına CHP’li Meclis üyelerinin açtığı dava sonucunda Danıştay 8. Daire Başkanlığı tarafından konulan yürütmeyi durdurma kararı, İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

İLGİLİ HABERDanıştay Gölet Projesi'sini durdurdu!Danıştay Gölet Projesi’sini durdurdu!

Ancak belediyemizce yapılan bu durdurma işlemine karşı Ahmet Hamdi Demiroğlu adlı vatandaşımız tarafından inşaatın durdurulması işlemine karşı yürütmenin durdurulması talebi ile dava açılmıştır. Demiroğlu’nun açmış olduğu dava sonucunda belediyenin inşaatı durdurma işlemine karşı yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir.

‘HUKUKİ BİR ENGEL YOK’

Ayrıca CHP’li Meclis Üyelerinin açtığı davada İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin kararının, Danıştay 8. Daire Başkanlığının kararı ile bozulması üzerine, yerel mahkemece bozma kararına uyulmayarak ilk kararında ısrar edilmesine karar verilmiştir. Karar uyarınca yerel mahkeme Gölet Bölgesi’nde yapılacak olan rekreasyon proje hususunda belediye meclisin verdiği kararın kanuna uygun olduğu, çalışmanın uygulanmasını engelleyecek hukuki bir engel olmadığı yönünde karar vermiş bulunmaktadır.”

Bahçeşehir Gölet Gönüllüleri’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada yerel mahkemenin Danıştay’ın kararını bozması yargı bağımsızlığına bir darbe olarak nitelendirildi. İşte o açıklama: Bilindiği üzere Gölet Park ile ilgili olarak Danıştay’ca verilen Yürütmenin Durdurulması kararı gereğince Gölet Park’ta devam eden inşaat durdurulmuştur. Ancak Başakşehir Belediye’si yapmış olduğu açıklama ile bir vatandaşımızın açtığı dava neticesinde Gölet Park’ta durdurulan inşaatının işlemine karşı yürütmenin durdurulmasına karar alındığı belirtilmiştir. Bunun üzerine Belediye yaptığı açıklama ile inşaatın devam edeceğini belirtmiştir.

İLGİLİ HABERBaşakşehir Belediyesi'nden Gölet cevabıBaşakşehir Belediyesi’nden Gölet cevabı‘YARGI BAĞIMSIZLIĞINA VURULMUŞ BİR DARBE’

Öncelikle belirtmek isteriz ki, Danıştay’ın vermiş olduğu Yürütmenin Durdurulması kararının, başka bir Yerel Mahkeme’ce ortadan kaldırılması kabul edilebilir nitelikte değildir. Bu husus en basit tabiri ile Yargı Bağımsızlığına vurulmuş bir darbedir. Yüksek Mahkeme kararının Yerel Mahkeme kararı ile ortadan kaldırılması hukuken mümkün değildir. Yüksek Mahkeme kararına ancak kararı bozulan Yerel Mahkeme’nin direnme hakkı bulunmakta olup, somut olayla ilgisi olmayan başka bir Mahkeme Danıştay kararını asla ve asla ortadan kaldıramaz.

Bahçeşehir Gölet Park’ta durdurulan inşaatın tekrar devam etmesi yönünde verilen karar adeta bir Hukuk garabetidir ve kamu vicdanını yaralamıştır. Halkın Bağımsız Yargı’nın teminatı olan Bağımsız Mahkemelere güvenini derinden sarmıştır. Mahkeme’ce verilen Yürütmenin Durdurulması kararına karşı itiraz yolları kanun ile açıkça belirlenmiştir. Ancak hukukun etrafından dolanarak hiçbir kanunun öngörmediği bir yolla yürütmenin durdurulması kararına karşı yürütmenin durdurulması kararı almanın hiçbir hukuki karşılığı yoktur.

Başakşehir Belediye’sinin artık inşaatın devam etmesinde hukuki bir engel kalmadığı görüşüne kesinlikle katılmadığımızı, bu hususta hukuki yolları sonuna kadar deneyeceğimizi kamuoyuna saygı ile bildiririz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA