SON DAKİKA

My Blog

Başbakan Yıldırım Ankara’da konuştu

Başbakan Yıldırım Ankara’da konuştu
Bu haber 05 Haziran 2017 - 23:01 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, “AK Parti grubunun mensubu olarak sizler Türk demokrasi tarihine mührünüzü vurdunuz. Demokrasimizi, hak ve özgürlükler temelinde daha da ileriye taşıyacağız, işimiz henüz bitmedi. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin, milletimizin beklediği hedefleri gerçekleştirmek için aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yıldırım, ATO Congresium’da düzenlenen iftar yemeğinde, 22. dönemden bugüne kadar AK Parti’de görev alan milletvekilleriyle bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, mübarek ramazan iftarında yol arkadaşlarıyla birlikte olmanın bahtiyarlığını yaşadığını belirterek, bereket, rahmet ve günahlardan arınma ayı olan ramazanın Türk milleti ve İslam alemi için huzura, barış ve kardeşliğe vesile olmasını diledi.

Kutlu davaya verilen emeklerin, yapılan katkıların her türlü takdirin üzerinde olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bu dava milletin davasıdır, halkın davasıdır, büyük Türkiye davasıdır. Sizler AK Parti ailesi olarak Türkiye’nin bütünlüğünü, bütün renklerini, motiflerini temsil ediyorsunuz. Biz AK Parti’yi bir zümrenin, çıkar grubunun partisi değil, 81 vilayetin, bütün bir milletin partisi olarak kurduk ve hizmetlerimizi de ilk günden bugüne aynı anlayışla sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Yıldırım, AK Parti’nin 3 Kasım 2002’de, siyaset ve ekonomi alanında çok derin krizlerin yaşandığı, adeta Türkiye’nin dibe vurduğu bir durumda görevi milletten aldığını, bu kutlu yolculukta 3 Kasım 2002’den itibaren AK Parti Meclis gruplarını oluşturan milletvekillerinin gayretleriyle Türkiye’nin sıkıntılarını geride bıraktığını söyledi.

AK Parti kadrolarının Türkiye’ye birlik ve beraberlik ruhunu aşıladığını vurgulayan Yıldırım, sözlerini söyle sürdürdü:

“Sizler, Türkiye’nin aklını birleştirdiniz, ülkenin aklı ve vicdanı oldunuz. Ülkemizi karanlıklardan aydınlığa taşıyan büyük değişimin mimarları sizler oldunuz. Son 15 yılda AK Parti hükümetleri olarak Meclis çatısı altında Türkiye’nin geleceği adına çok ama çok önemli kararlara imza attık. Bazen sabahlara kadar süren yasama faaliyetleriyle sessiz devrimleri gerçekleştiren AK Parti grubunun mensuplarısınız. Türkiye gelişti, güçlendi ve milletimizin beklediği hizmetlerle buluştu. Bütün bu dönüşümlerde, gelişmeden her birimizin alın teri, akıl teri var. Allah sizlerden razı olsun. Anayasa değişikliklerinden refomlarla, yasalara… Vesayet zincirlerini kırmış bütün temel kanunlarda sizlerin emeği var. Siyasetten ekonomiye, sağlıktan eğitime, ulaşıma birçok alanda Türkiye’nin katettiği bu ilerlemelerde her birinizin büyük emeği var. AK Parti grubunun mensubu olarak sizler Türk demokrasi tarihine mührünüzü vurdunuz. Demokrasimizi, hak ve özgürlükler temelinde daha da ileriye taşıyacağız, işimiz henüz bitmedi. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin, milletimizin beklediği hedefleri gerçekleştirmek için aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.”

Başbakan Yıldırım, milletin bugün mutlu ve müreffeh bir geleceğe güvenle yürüdüğünü, dev yatırımlarla güçlenen ve başarı çıtasını daha da yukarı koyan bir Türkiye’nin olduğunu, gelecek nesilelerin bütün bu gayretleri hayırla yad edeceğini dile getirdi.

Türkiye’nin dönüşümü için 3 Kasım’ın bir milat olduğunun altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti:

“Sayın Genel Başkanımız, Kurucu Liderimiz, Cumhurbaşkanımız milletin önüne düştü, biz de onunla beraber bu kutlu yürüyüşü başlattık. 14 Ağustos 2001’de AK Parti kurulduğu gün Kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ‘Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.’ dedi. Aradan geçen 15 yılda bunun nasıl gerçeğe dönüştüğünü gördük, milletimiz gördü. Hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Vesayet odakları bir bir ortadan kaldırıldı. Devlet ile millet arasındaki mesafe kapandı. Vatandaş devleti her zaman yanında hissetti. Devletin imkanlarını bütün vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Bölgeler arasında ayrım gayrım yapmadık. Etnik kimlikleri değil, milletin birliğini ön plana çıkardık. Birleştirici, üniter devlet yapısını güçlendiren siyasi kararlara imza attık. Bütün vatandaşlarımızı kucakladık, vatandaşlarımız da AK Parti’yi kucakladı, AK Parti’nin arkasında durdu ve yapılan 12 seçimde de arka arkaya partinin çıtasını daha da yükseğe çıkardı.”

Yıldırım, milletin kendilerine güvendiğini, bu güveni boşa çıkarmadıklarını, hep birlikte bu gurur tablosunda hissedar olduklarını sözlerine ekledi.

Yıldırım, hükümete geldikleri dönemde Avrupa Birliği uyum yasalarıyla ilgili kanunların çıkarıldığını anımsatarak, “Artık neredeyse uyutmaya bırakılmış Avrupa Birliği görüşmelerini canlandırdık. Farklı dillerde yayın yapılmasının önündeki engelleri kaldırdık. Siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştırıcı düzenlemeleri gerçekleştirdik. Toplantı ve gösteri hakkının kullanılmasını kolaylaştırdık. Bilgi edinme hakkını yaygınlaştırdık. Belediye kanununu değiştirerek, hizmette yeterlilik ilkesi çerçevesinde idari ve mali özerklik getirdik. Bölgeler arası bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla kalkınma ajansları kurduk. 23’üncü dönemde Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini sağladık. Farklı dil ve lehçelerde yayın yapan kanallarda ve yayın yapılan dil ve lehçelerde reklamında yapılmasını mümkün hale getirdik.” diye konuştu.

AK Parti’nin 2002 yılından bu yana her alanda gerçekleştirdiği reformlarına değinen Yıldırım, 1 Mayıs’ı emek ve dayanışma günü olarak resmi tatil ilan ettiklerini, EMASYA protokolünü yürürlükten kaldırdıklarını, 12 Eylül 2010 tarihinde anayasa değişikliğiyle halk oylamasını gerçekleştirerek, yargıda reform yaptıklarını kaydetti.

Yüksek Askeri Şura kararlarına yargı yolunun açıldığını anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruyu getirdik. Kişisel verileri koruma altına aldık. Milli birlik ve kardeşlik projesini başlattık. Demokratikleşme sürecini sekteye uğratan 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasının önünü açtık. 24’ncü dönemde bireysel başvuru yürürlüğe girdi. Eğitim sistemini daha da demokratik hale getirdik. TRT’nin Kürtçe yayın yapmasına imkan sağlayan düzenleme yaptık. 18 yaş altı çocukların, gençlerin ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağladık. Ortaöğretimde, üniversitelerde başörtüsü ile eğitim hakkının kısıtlayan engelleri kaldırdık. Kamu görevlileri üzerindeki kılık kıyafet kısıtlamasını kaldırdık. Devlet güvenlik mahkemelerini kapattık. Özel yetkili mahkemeleri de kurduk, kapattık. Yerleşim birimlerine eski isimlerinin iadesini sağladık.”

Binali Yıldırım, genel sağlık sigortasını uygulamaya koyduklarını, memurlara toplu sözleşme imkanı sağladıklarını, KÖYDES projesiyle köylerin tamamına hizmet götürdüklerini bildirdi.

Şehit yakınları, gaziler, terör mağdurlarının yaralarını sarmak için ilave kamuda istihdam imkanı sağladıklarını belirten Yıldırım, “Köye dönüş rehabilitasyon projesi ile geçmiş yıllarda terörden mağdur olan köylerdeki vatandaşlarımıza tazminat ödedik. Terör nedeniyle veya terörle mücadele sonunda zarar gören vatandaşlarımızın zararını idari kararla tazmin ettik.” diye konuştu.

Yıldırım, AK Parti çatısı altında, bu icraatları beraber başardıklarına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milletin evlatları olarak, milletin gücüne güç kattınız. Allah hepinizden razı olsun. Şimdi yeni bir döneme girdik. Yeni dönem, Türkiye’nin hükümet sistemi değişikliğini öngören anayasa ama bundan önce tabii büyük bir felaketi de milletimizin, Cumhurbaşkanımızın, Hükümetimizin kararlı tutumuyla akim hale getirdik. O da 15 Temmuz alçak darbe girişimidir. Darbe girişimi, Türk demokrasisinin, Türkiye’nin geleceğinin teminat altına alınması için bu milletin aziz evlatlarının verdiği en büyük imtihandır. O gece milyonlar akın akın meydanlara indi. Bu bayrağı indirmedi, bu ezanları dindirmedi. Böylece bir kez daha milletimiz hükümetine, ülkesine ve geleceğine sahip çıktı. AK Parti büyük meselelerin, büyük projelerin ve medeniyet yürüyüşünün hep öncüsü olmuştur. Bizim için siyaset her şeyden önce geçmişin birikimini, ecdadın mukaddes emanetini geleceğe taşımaktır. Bu aziz bayrağı, medeniyet burcuna dikmektir. AK Parti iktidarının üretim gücüyle Türkiye, krizler ülkesi olmaktan çıkarak, fırsatlar ülkesi, umut ülkesi haline gelmiştir. Bütün bunlar 15 yıllık bir süre içerisinde oldu. 15 yıllık süre içerisinde, bir Türkiye, üç Türkiye oldu. Bu değişim Türkiye’nin, dünyanın parlayan yıldızları arasına girmesine yetti. Bundan sonra da ülkemizin ufkunu çok daha aydınlık yolunu da görüyoruz. Bunun için de canla başla çalışıyoruz. Hayalini kurduğumuz büyük ve güçlü Türkiye hedefine çok uzak değiliz. İnşallah o günleri de birlikte göreceğiz.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA